Hlavní strana » Blog » Můj pohled na letošní Mistrovství republiky rotvajlerů ČR 18.–19. 5. 2013

Můj pohled na letošní Mistrovství republiky rotvajlerů ČR 18.–19. 5. 2013

Aktualizace článku 22. 5. 2013

Aktualizace článku 28. 5. 2013 – přidán odkaz na videa

Včera jsem byla na MR RTW, tentokrát pouze jako divák a díky tomu jsem se konečně mohla v klidu podívat na všechny výkony. Bohužel nakonec jsem některé neviděla celé, protože jsem se občas zakecala se známými, které potkávám málokdy, mám radost, že je vidím a většinou to vyjde právě na nějakou psí akci. Ale myslím si, že i tom je, potkávat se s fajn lidmi, kteří mají navíc stejnou zálibu.

Letos se mistrovství konalo v Nezamyslicích na Moravě a bylo dvoudenní. V kategorii IPO1 se zúčastnilo šest psů a v IPO3 osm. Po uzávěrce sice k původním celkově patnácti psům bylo dohlášeno dalších pět psů, takže to vypadalo na hojnou účast stejně jako loni, ale nakonec se vůbec neukázali. Ale i tak si myslím, že byl slušný počet závodníků.

Stopy probíhaly v sobotu ráno a tomu také odpovídaly zadané body – o devadesátky nebyla nouze a dokonce bylo v kategorii IPO1 zadáno 100 bodů. Je prostě rozdíl, když se jde stopovat v horku hned po poledni a nebo za příjemně chladného rána, kdy je rosa a navíc ještě v pátek večer zapršelo, takže závodníci měli na pachové práce ideální podmínky.

My jsme se přijeli podívat až v neděli, kdy měly být poslušnosti a obrany. Připojila jsem se k Janči a Markétě a tímto velmi děkuji za dovoz i odvoz. Dorazili jsme o něco dříve a rozkoukávali se, krásné fotbalové hřiště, ale nikde nikdo, po chvíli obcházení areálu jsme zjistili, že závod se koná přímo na ploše KK Nezamyslice, která byla velmi hezká, bohužel oproti obvyklému fotbalovému hřišti užší, ale alespoň se psi v tom horku na maketách tolik nenaběhali.

Mnohem radši se podívám na veselého psa, který na úkor toho udělá nějakou tu chybku, než na téměř bezchybně odchozenou poslušnost, ale bez jiskry.

Začalo se poslušnostmi IPO1, těšila jsem se hlavně na Easy Geenu Black Touch, holky začaly velmi dobře – moc pěkná radostná chůze, po celou dobu hezky sledovala. Bohužel byla diskvalifikovaná u aportu, kde si z paničky začala dělat srandu a nenechala se přivolat. I to se stává, Geena je mladá fenka a doufám, že ji ještě uvidíme. Ve dvojici s nimi nastupoval letošní výherce kategorie IPO1 Arby Bianco Dux, jeho poslušnost byla hezká, byl kontaktní na psovoda, ale trochu mi tam chyběla taková ta jiskra. Je to čistě můj osobní názor, ale prostě mnohem radši se podívám na veselého psa, který na úkor toho udělá nějakou tu chybku, než na téměř bezchybně odchozenou poslušnost, ale bez jiskry.

Dále byl v kategorii IPO1 Yraus Terezský dvůr, který měl naprosto úžasný nástup a dal se tedy očekávat úžasný výkon, bohužel jakmile se postavili k cedulce, měla jsem jasno a prvních pár kroků chůze mi potvrdilo, co jsem si myslela. Celá poslušnost vůbec nevypadala dobře, pes sice plnil vše, jak měl, ale viditelně byl připravován pod tlakem, ocas dolů, nedovolil si udělat chybu. Rozhodčí nechal dvojici odchodit celou poslušnost a při vyhlašování bodů je oprávněně diskvalifikoval. Za toto si pana rozhodčího Vychodila velmi vážím. Zrovna nedávno byl v pejskařských kruzích velký mediální boom v zákazu používání donucovacích prostředků typu ostnatý a elektrický obojek, ale zatím nevím v ČR o žádném případu, kdy by rozhodčí diskvalifikoval za viditelně pod tlakem připravovaného psa. A o tom to je, dokud budou rozhodčí takové výkony tolerovat a ještě za ně zadávat dobré body, protože přece pes udělal všechno bez chyby, tak se to bude dít dál zákaz nezákaz. Navíc a hlavně není to o tom, jaká pomůcka se používá, ale kdo a jak ji používá. Takže mi to přijde podobně nesmyslné jako zakazování pouze vybraných plemen. Ale to už jsme někde jinde, takže zpátky k závodu.

Já jsem to bohužel neviděla, ale slyšela jsem včera z více stran, že se tato dvojice ukázala mimo závod už loni na MR a údajně se úžasně předvedli. Může se stát, že když o nic nejde, není psovod tak nervózní, nepřenáší to na psa a tím pádem se oba mohou mnohem lépe předvést. Není problém mít u sebe odměnu, i když schovanou. Navíc, psovod na psa před takovým předvedením na tréninku tolik netlačí, protože prostě zatím o nic nejde.

Je lepší rok dva počkat a nechat psa dozrát, než něco uspěchat a začít co nejdříve závodit.

Dalším psem, který se předvedl v kategorii IPO1 byl Lotar Holubí dům, který měl dobře našlápnuto, bohužel neustál kontrolní výkon na obraně a byl diskvalifikován. Lotar má necelé tři roky, takže je to mladý pes, který má kariéru teprve před sebou a snad se to na něm nepodepíše. Je důkazem toho, že je lepší rok dva počkat a nechat psa dozrát, než něco uspěchat a začít co nejdříve závodit.

Na třetím místě byla fena Izzi Mi-ji. Byla zřejmě rozhozená z neznámého prostředí a spousty lidí okolo, takže měla horší kontakt se psovodem a na obraně byla při obíhání maket tak dezorientovaná, že nenašla první maketu s figurantem a obrana proto byla ukončena. Na druhém místě se umístil Faust Holubí dům, toho jsem moc neviděla, takže nemůžu zhodnotit, jaký výkon předvedl. Každopádně je to pětiletý pes, který už má za sebou několik závodů tohoto typu, takže toto umístění není až tak překvapující.

Kdybych měla shrnout výkony v této kategorii, z šesti zúčastněných rotvíků byly tři diskvalifikováni, ale všichni jsou mladí psi, kteří se závoděním teprve začínají, a proto není na místě někoho kritizovat nebo snad dokonce nabádat k tomu, aby se zamyslel a na závody už radši nechodil . Naopak doufám, že na sobě zamakají a příště ukážou, co v nich doopravdy je. Mám pro nepovedené výkony velké pochopení, protože jsem zažila na vlastní kůži, jaké to je, být pořádně nervózní. Z toho pak vznikají ty překvapení ze strany psa, které se v tréninku nikdy neukážou a chyby psovoda, které si ani neuvědomuje. Prostě takto prestižní závody nelze srovnávat s malými klubovými závody na vlastním cvičáku, se zkouškami, i když těmi nejvyššími, atd. A kdo to nezažil na vlastní kůži, nemá pochopení, a proto se snadno může uchýlit k mnohdy neoprávněné kritice…

V kategorii IPO3 jsme mohli vidět opravdu velmi dobré výkony na vysoké úrovni.

V kategorii IPO3 jsme mohli vidět opravdu velmi dobré výkony na vysoké úrovni a kdybych měla hodnotit jednotlivě všechny psy, asi bych se hodně opakovala. Přesto bych ráda vyzdvihla dvojici Monika Bambušková a necelé čtyři roky starého Hirohito Hakona M` od Kačky. Loni se poprvé ukázali na MR RTW v kategorii IPO1 s velmi pěkným výkonem na poslušnosti i obranách a bylo vidět, že od té doby na sobě opravdu hodně zamakali a měli bezkonkurenčně nejhezčí poslušnost. Celou dobu ocásek nahoře a vesele si s ním vrtěl, kontaktní na psovodku, naprosto úchvatné odkladačky a nebýt nepovedené vysílačky, potvrdili by si svoji (podle mého) nejlepší poslušnost i bodově. Myslím, že to je jeden z velkých favoritů i do budoucna.

Ještě bych se pro srovnání ráda vrátila k loňskému prokletému mistrovství (na kterém ani nebyl zadaný titul mistra republiky), protože se ho účastnila z kategorie IPO3 většina letošních závodníků. Až na jednoho psa žádný neodstopoval, v poslušnosti bylo zadáno pouze jednou za dobře, třikrát uspokojivě a dokonce čtyřikrát nedostatečně, na obraně třikrát dobře, dvakrát uspokojivě, dvakrát nedostatečně a jednou ukončení obrany. V IPO1 z třinácti psů neodstopovali čtyři, ostatní za dobře a uspokojivě, pouze jednou bylo zadáno 90 bodů, tedy za velmi dobře, u poslušnosti dvakrát za dobře, pětkrát uspokojivě, čtyřikrát nedostatečně, jednou ukončení poslušnosti a jednou diskvalifikace, obrany byly v této kategorii o něco lepší, zkouškový limit nesplnilo „pouze“ pět psů.

Jsem ráda, že jsem se jela na rotvíky podívat a že už se letos žádné prokletí nekonalo. Bylo fajn vidět, že jejich výkony jsou srovnatelné i s výkony ostatních pracovních plemen. Snad se nechají budoucí i stávající majitelé další nastupující generace mladých rotvajlerů inspirovat  a budou se svými psy cvičit a nenechají se odradit hned prvním neúspěchem.

Tato čtveřice velmi zvedla laťku ostatním závodníkům a vůbec úroveň mistrovství rotvajlerů.

Ještě dodatek ke článku a vlastně i nejlepší nakonec :). Výkony současné špičky mezi rtw závodníky mi přijdou tak samozřejmé a přirozené, že jsem je nechtěně opomenula, ale určitě si zaslouží zmínit. Jedná se o paní Zuzanu Marthalerovou se psem Osiris Ballotada, který je letošní Mistr republiky RTW s pěknými 282 body a fenou Kirké Ballotada, která měla jen o 2 body méně a obsadila druhé místo. Oba psi jsou již zkušenými závodníky a mají za sebou spoustu velmi prestižních úspěchů. U feny Kirké je o to obdivuhodnější, že nedávno měla štěňata a dostala se tak rychle zpátky do kondice.

Další obdivuhodnou dvojicí je Jan Kuncl se psem Arco Fei z Benáteckého dvora, předvedli velmi hezké výkony, bohužel nepovedený závěr vysílačky je připravil o cenných 10 bodů a obsadili tak bramborové 4. místo. Stojí za zmínku, že na loňském mistrovství světa rotvajlerů byli na krásném 3. místě s nejlepší poslušností celého mistrovství, klobouk dolů!

Myslím, že nejen mně bylo letos předem jasné, kdo obsadí první čtyři místa, záleželo jen na tom, kdo bude mít více toho závodního štěstíčka. Tato čtveřice velmi zvedla laťku ostatním závodníkům a vůbec úroveň mistrovství rotvajlerů, držím jim palce do budoucna!

Odkaz na stránky, kde jsou ke zhlédnutí videa všech účastníků letošního Mistrovství republiky rotvajlerů.

  • Foto / Photo

    Orso-19-mesicu-Pohorelice-05 Orso-2-roky-07 Baron-3-mesice-09 Baron-Orso-2008-09
  • Jitka Turbáková
    Cortez Orso Black Touch | Baron

    info@rottweilers.cz
    rotvajleri.cz | rottweilers.cz